Vycházky s výhledem na Krumlov

Vycházky s výhledem na Krumlov

Následující dvě místa jsou obě kousek od krumlovského centra, obě v přírodě a s krásnými výhledy. Pokud Vás už nebaví přeplněné a v létě rozpálené ulice, zajděte na Křížovou horu nebo na Ptačí hrádek.

 

První cíl - Křížová hora - 2 km z náměstí (mapa) 

Na Křížovém vrchu tyčícím se nad historickým centrem Českého Krumlova nachází osmiboká kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže. Kaple byla vystavena roku 1710 a je zaklenutou osmi-dílnou klenbou se stanovou střechou. Dále ji zdobí lucerny a dvojitý kříž. Osmiboký ochoz má valenou klenbu a tvoří pomyslnou bariéru a ochranu okolo celé kaple.

V posledních letech dochází k opravám kaple a zkrášlování okolí. O víkendech je kaple otevřena k prohlídkám od 13 do 16 hodin. Z Křížové hory je k vidění krásný západ slunce.

 

 

Druhý cíl - Ptačí hrádek - 2,2 km z náměstí (mapa)

Ptačí hrádek je nedokončení památník na oslavu vítězství  spojeneckých armád Ruska, Rakouska a Pruska v bitvě u Lipska roku 1813. Armádám velel bratr českokrumlovského vévody. Stavba se však kvůli nedostatku finančních prostředků zastavila. Dnes je památník v soukromých rukách a prochází rekonstrukcí.

Pokud vylezete z lesíka, ve kterém se schovává Ptačí hrádek, otevře se Vám výhled na Kleť a přes Zámeckou zahradu uvidíte Křížovou horu. Při cestě můžete navštívit zahradu Kouzelné bylinky